I år läste jag 113 titlar. Så mycket har jag inte läst sedan 2007, då jag började logga mitt läsande. Faktum är att min konsumtion av böcker har varierat något djävulskt de senaste åren. Kolla här bara:
Som ni kanske anar hände något 2010, och trogna läsare kanske mins att det var då mina föräldrar blev sjuka. I början av 2011 dog sedan min pappa, och mamma klängde sig kvar i livet tills november 2014. Det är märkligt betryggande att så här tydligt se att jag haft ett par år då jag inte mått så bra.
Man skulle kanske kunna säga att jag är tillbaka på banan nu, men vissa saker tycks aldrig förändras. Det här sorgliga diagrammet, till exempel:
Tårtan visar hur många av de 113 titlarna jag läste i år som har manliga respektive kvinnliga författare. Tragiskt. Det är förvisso bättre än 2009 och 2010, då siffran var 5 respektive 12 procent, men ändå inte försvarbart.
Fördelningen över genrer tycks också vara en konstant:
Så länge jag har mätt, har min konsumtion bestått till 45-50 procent av seriealbum. Det enda som brukar hålla tillbaka serieläsningen är priset, men i år var året då jag upptäckte Scribd så nu finns inga spärrar längre (möjligtvis undantaget Scribds utbud).
Tack för er uppmärksamhet. Vi ses igen nästa år!