Ni har väl inte missat att rösta på att FAQ-podden ska få en Guldgnom? Jag skulle bli så jäkla glad om ni gjorde det. Ställa mig på händerna-glad. Sjunga en liten skojig sång-glad. Så glad!
Nä, seriöst, om FAQ-podden vinner en Guldgnom så tänker jag fira med att skriva och lägga upp en rollspelsäventyr med titeln ”Jakten på den gyllene gnomen”. Jag vet inte riktigt till vilket system; kom gärna med förslag i kommentarerna.
Anyway … FAQ-podden är en podcast jag har med min kompisar Anders och Ivan. Man kan lyssna på den på till exempel faqpod.se eller på iTunes.
För den som aldrig lyssnat på podden tidigare; här är våra fem mest obskyra avsnitt:
Avsnitt 9: Män som sänder live
Avsnitt 12: VR
Avsnitt 8: Män som ringer till Spanien
Avsnitt 11: Det elfte avsnittet
Avsnitt 7: Män och mytologi
Avsnitt 5: Män som älskar
Röstat. Jag postulerar att vinnaren Magnus skriver Den Gyllene Gnomen till ett av de rollspel som figurerat mest på piruett – dvs EDD, eller en Mutant version (M/M:UA eller kanske nya M:Å0). Cheers!
GillaGilla
Låter rimligt. Eller kanske bara Drakar och demoner, utan Expert?
GillaGilla
Det låter ypperligt! 🙂 Så länge det innehåller ankor!
GillaGilla