Trailern till nya svenska rullen Call girl, feat. Pernilla August och rollspelssveriges egna filmstjärna Simon J Berger, lovar mycket gott. Jag får Tinker tailor soldier spy-vibbar av färgskalan. Gissar att det är medvetet.
Om ni inte har koll på Geijeraffären, som filmen är baserad på, så tycker jag att ni ska lyssna på den här P3-dokumentären.
På vilket sätt är Simon rollspelssveriges egen filmstjärna? Hade jag vetat det hade jag ju gjort något hemligt tecken när han smög förbi i en korridor på jobbet nyss!
GillaGilla
Stjärna lämnar jag till andra att avgöra, men rollspelare – hell yeah!
Men vilket jobb smög jag omkring på?
GillaGilla
Ha ha! Kul med svar av dig själv. Sorry att jag missade det en vecka. Jo, visst smög du omkring i ljudläggningen på SVT? Och stjärna? Jajjamensan! 🙂
GillaGilla
Ja, att fotot påminner har säkert, förutom att epoken är lik, att göra med att det är samma fotograf – Hoyte van Hoytema.
GillaGilla